Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najemca może czasem więcej niż właściciel

30 kwietnia 2018 | Nieruchomości | Renata Krupa-Dąbrowska

Brakuje dobrego prawa dotyczącego eksmisji z mieszkań. Przepisy znaczniej lepiej chronią lokatorów aniżeli właścicieli. Ci pierwsi latami mogą żyć na koszt tych ostatnich.

Eksmisja z mieszkania to ostateczność. Ale co ma zrobić właściciel, któremu lokator nie płaci albo dewastuje mieszkanie? Problem w tym, że obowiązujące przepisy są niedoskonałe. Nie chronią ani właścicieli przed nieuczciwymi najemcami, ani eksmitowanych przed wyrzuceniem na bruk. I raczej nieprędko się to zmieni.

Stan zawieszenia

Najbardziej bezduszne prawo obowiązywało w wypadku eksmisji z mieszkań służb mundurowych oraz przejmowanych na podstawie specustaw w związku np. z budową dróg. Stosowało się bowiem przepisy o egzekucji w administracji. Wystarczyło, że np. komendant policji wydał decyzję o eksmisji donikąd. I tyle. Aspekty czysto ludzkie, jak choroba w rodzinie czy strata pracy, nie musiały go obchodzić.

Wykonujący decyzję (egzekutor) nie musiał nawet sprawdzać, czy dana osoba ma się gdzie wyprowadzić ani jaka jest jej sytuacja rodzinna. Przepisy dawały przyzwolenie na wyrzucenie na bruk całych rodzin.

Sądy administracyjne, do których trafiały spory, też nie pochylały się nad ludzkim losem. I to nie dlatego, że nie chciały, ale nie mogły, bo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11040

Wydanie: 11040

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament