Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kuszenie budowlańców

30 kwietnia 2018 | Ekonomia
Podwyżki w budownictwie to m.in. efekt przyspieszenia w inwestycjach
źródło: Rzeczpospolita
Podwyżki w budownictwie to m.in. efekt przyspieszenia w inwestycjach

Płace na kluczowych stanowiskach, przy największych inwestycjach, mogą wzrosnąć w tym roku nawet o 25 proc. – szacują eksperci firmy Hays Poland. Na podwyżki, choć nie aż tak duże, mogą liczyć także robotnicy budowlani.

Anna Cieślak-Wróblewska

– Duży popyt na wykwalifikowanych pracowników powoduje, że obszar nieruchomości i budownictwa staje się rynkiem kandydata z widoczną presją płacową, na którą pracodawcy starają się już odpowiadać – ocenia Piotr Sulerzycki, menedżer w Michael Page odpowiadający za rekrutację w tym sektorze. – Wynagrodzenia na rynku rosną już od jakiegoś czasu – średnio jest to ok. 5 proc. rocznie – i nic nie wskazuje, że ten trend się zmieni.

Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego. Średnia płaca w budownictwie w marcu tego roku przekroczyła już 4,7 tys. zł brutto, czyli nawet o 6,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Taki stosunkowo wysoki wzrost płac miał miejsce także w 2017 r., podczas gdy w poprzednich latach było to raptem 2–4 proc.

Praca dla projektantów

Presja płacowa na rynku pojawiała się wraz z przyspieszeniem w inwestycjach, zwłaszcza w tych infrastrukturalnych, realizowanych przez instytucje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11040

Wydanie: 11040

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament