Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy przesiadają się na rowery elektryczne

30 kwietnia 2018 | Ekonomia
Rynek e-rowerów nabiera rozpędu
źródło: Rzeczpospolita
Rynek e-rowerów nabiera rozpędu

Nad Wisłę dotarła moda na jednoślady, które wyposażone są w silniki i akumulatory. Można już mówić o początkach boomu. Czeka nas zalew tanich produktów z Azji.

michał duszczyk

Rynek e-rowerów w Europie wystrzelił. W Unii Europejskiej sprzedaje się ok. 20 mln rowerów rocznie, a te elektryczne odpowiadają średnio za 10 proc. rynku. W ciągu pięciu lat ich udział w sprzedaży ma się zwiększyć do 25 proc. W Polsce, gdzie dynamika tego raczkującego jeszcze rynku jest imponująca i – według różnych danych – sięga od 30 do 60 proc., trudno będzie jednak osiągnąć w krótkim czasie takie wyniki.

120 km na ładowaniu

Holendrzy kupują 900 tys. rowerów rocznie. Z tego (dane za 2015 r.) aż 270 tys. stanowią maszyny wspomagane elektrycznie. Tym samym kategoria e-bike, do której należy 29 proc. rynkowego tortu, stała się trzecią najpopularniejszą grupą produktów wśród holenderskich cyklistów, zaraz po rowerach miejskich oraz trekkingowych. W Polsce odsetek elektryków to ledwie 0,9 proc. (w 2016 r. kupiliśmy 10 tys. takich maszyn).

Dotychczasowe zainteresowanie elektrykami w naszym kraju było znikome, ale to efekt kilku czynników. – Przede wszystkim nie ma u nas tradycji rowerowej jak w innych krajach europejskich, gdzie – jak np. w Holandii – co chwila mija nas rowerzysta. Poza tym niezbędna jest rozbudowa infrastruktury miejskiej, dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11040

Wydanie: 11040

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament