Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Proste rozwiązania nie istnieją

30 kwietnia 2018 | Walczymy ze smogiem
źródło: materiały prasowe

Ludomir Duda | Sprawa know-how, jak termomodernizować, żeby nie stracić pieniędzy, jest w Polsce zabagniona – mówi ekspert z grupy Perpetum Energia.

 

RZ: Źródłem smogu w 52 proc. jest spalanie paliw stałych w paleniskach domowych. Bez termomodernizacji nie zmniejszymy zapotrzebowania na energię domów zbudowanych jakiś czas temu.

Ludomir Duda: Tak. Im standard energetyczny domu jest niższy, tym potrzebujemy więcej ciepła, więc zużywamy więcej paliwa i wydajemy duże pieniądze na ogrzewanie. Domy jednorodzinne w Polsce są w niskim standardzie energetycznym. Jeżeli budynek ocieplimy i zmodernizujemy system grzewczy, będziemy potrzebowali znacznie mniej energii.

Na co ta energia idzie?

Nieocieplony dom czy budowany w starych standardach obowiązujących do lat 80. (zimne przegrody budowlane, byle jakie okna, system grawitacyjny jako jedyny sposób wentylacji) potrzebuje energii użytkowej od 250 do 350 kWh na mkw. rocznie. Proces przemiany paliwa w ciepło w pomieszczeniu jest wieloetapowy i zachodzi z różną sprawnością. Na początku mamy niską sprawność konwersji energii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11040

Wydanie: 11040

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament