Nie było sprzedaży, nie ma obowiązku rozliczenia VAT
Samo wystawienie dla polskiej spółki faktury przez kontrahenta z UE nie powoduje, że po jej stronie doszło do wewnątrzwspólnotowego nabycia. O tym decydują bowiem okoliczności faktyczne.
- Spółka (polski podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE) chciała kupić maszynę od firmy francuskiej (francuski podatnik VAT i VAT UE). Całkowita wartość zamówienia wynosiła 100 000 euro. Firma francuska wystawiła na spółkę fakturę zaliczkową na kwotę 40 000 euro, a spółka tę kwotę uregulowała, jednak dwa miesiące później została zawarta trójstronna umowa pomiędzy francuskim dostawcą, spółką oraz firmą leasingową (polski podatnik VAT i VAT UE), w której firma leasingowa stała się kupującym maszynę (nabyta przez nią maszyna miała być następnie oddana spółce w leasing operacyjny). Dostawa maszyny miała miejsce wkrótce po podpisaniu tej trójstronnej umowy. Wtedy też francuska firma wystawiła fakturę ostateczną, w której jako nabywcę wskazała firmę leasingową. Firma leasingowa uregulowała niemieckiemu dostawcy pozostałe 60 000 euro ceny za maszynę. Dodatkowo, firma francuska wystawiła kolejną fakturę zaliczkową na kwotę 60 000 euro, w której do zapłaty zaliczki zobowiązana była spółka, pomimo tego, że nabywcą maszyny jest firma leasingowa. Czy w tej sytuacji na spółce ciąży obowiązek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta