Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatkowy thriller bitcoina

30 kwietnia 2018 | Podatki | Daniel Więckowski

Zdaniem NSA kryptowaluta jest prawem majątkowym. A skoro tak, to Ministerstwo Finansów uznało, że jego nabycie powinno być obciążone podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 1 proc.

Daniel Więckowski

6 marca br. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że handlujący kryptowalutami osiągają przychody z tytułu sprzedaży praw majątkowych, w związku z czym dochody z tego tytułu powinni rozliczyć w rocznie składanym zeznaniu PIT (II FSK 488/16).

Skład sędziowski – pod przewodnictwem sędziego Antoniego Hanusza – przyjął, że w związku z tym, iż wyłączne prawo emisji pieniądza przysługuje w Polsce NBP, a zatem bitcoin pieniądzem nie jest. Nie przysługują mu również „atrybuty prawnego środka płatniczego", ponieważ „ustawodawca nie nadaje kryptowalucie prawa zwalniania wszystkich, a więc erga omnes, z wszelkich zobowiązań", co w rezultacie oznacza, że kryptowaluta jest prawem majątkowym.

Przykład:

W styczniu 2017 roku podatnik kupił na giełdzie bitcoin za 4 500 zł. Natomiast sprzedał go w listopadzie 2017 r. za 30 000 zł.

Przychód do opodatkowania: 30 000 zł

Koszty uzyskania przychodu: 4 500...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11040

Wydanie: 11040

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament