Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podobne zmiany u osób prawnych

30 kwietnia 2018 | Podatki | Jarosław Sekita

Wydzielenie w ustawie o CIT dwóch źródeł przychodów spowodowało, że obecnie spółka musi do nich odpowiednio przyporządkować kwoty uzyskane ze zbycia konkretnej wierzytelności.

Zmiany objęły także podatników CIT. Pierwsza z nich wiąże się z wydzieleniem w ustawie o CIT dwóch źródeł przychodów (zyski kapitałowe i inne zyski). Od 1 stycznia 2018 r. podatnik odrębnie kalkuluje dochód (stratę) w ramach każdego ze źródeł, Jeżeli jedno z nich przyniesie stratę, to nie zmniejsza ona dochodu z drugiego źródła (który jest opodatkowany na zasadach ogólnych). Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT: „Za przychody z zysków kapitałowych uważa się: przychody ze zbycia wierzytelności uprzednio nabytych przez podatnika oraz wierzytelności wynikających z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych".

Odpłatne zbycie wierzytelności może tworzyć przychód zaliczany do dwóch źródeł przychodów. Jeżeli zbywana wierzytelność została uprzednio nabyta przez podatnika, to zbycie tworzy przychód „kapitałowy". Nabycie może nastąpić w każdej formie prawnej (zakup, zamiana, darowizna, aport). Chodzi tu oczywiście o nabycie pochodne, tj. przypadek nabycia istniejącej już wierzytelności od poprzedniego wierzyciela. Nie jest w takim przypadku istotny przedmiot wierzytelności (zawsze jej odpłatne zbycie tworzy zysk ze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11040

Wydanie: 11040

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament