Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transakcja z zakładem wpływa na zapłatę podatku u źródła

30 kwietnia 2018 | Podatki | Anna Główka

Wypłata odsetek lub opłat licencyjnych podatnikom niebędącym polskimi rezydentami oznacza co do zasady obowiązek poboru zryczałtowanej daniny. Inaczej może być, gdy firma z zagranicy prowadzi w Polsce działalność poprzez położony tutaj zakład.

Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które wypłacają na rzecz nierezydentów należności z określonych tytułów, wskazanych w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT (i odpowiednio w art. 29 ust. 1 ustawy o PIT), tj. m.in. z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how), są obowiązane jako płatnicy pobierać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy (tzw. podatek u źródła) w wysokości 20 proc. (art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, art. 29 ust. 1 i art. 41 ust. 4 ustawy o PIT).

Przykład:

Alfa sp. z o.o. z siedzibą w Polsce zawarła z niepowiązaną z nią Beta GmbH z siedzibą w Niemczech umowę pożyczki. Alfa sp. z o.o. w momencie wypłaty (kapitalizacji) odsetek od pożyczki do Beta GmbH powinna pobrać podatek u źródła w wysokości 20 proc.

Czasem stawka jest niższa

Przepisy te stosuje się przy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11040

Wydanie: 11040

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament