Transakcja z zakładem wpływa na zapłatę podatku u źródła
Wypłata odsetek lub opłat licencyjnych podatnikom niebędącym polskimi rezydentami oznacza co do zasady obowiązek poboru zryczałtowanej daniny. Inaczej może być, gdy firma z zagranicy prowadzi w Polsce działalność poprzez położony tutaj zakład.
Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które wypłacają na rzecz nierezydentów należności z określonych tytułów, wskazanych w art. 21 ust. 1 ustawy o CIT (i odpowiednio w art. 29 ust. 1 ustawy o PIT), tj. m.in. z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how), są obowiązane jako płatnicy pobierać w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy (tzw. podatek u źródła) w wysokości 20 proc. (art. 26 ust. 1 ustawy o CIT, art. 29 ust. 1 i art. 41 ust. 4 ustawy o PIT).
Przykład:
Alfa sp. z o.o. z siedzibą w Polsce zawarła z niepowiązaną z nią Beta GmbH z siedzibą w Niemczech umowę pożyczki. Alfa sp. z o.o. w momencie wypłaty (kapitalizacji) odsetek od pożyczki do Beta GmbH powinna pobrać podatek u źródła w wysokości 20 proc.
Czasem stawka jest niższa
Przepisy te stosuje się przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta