Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sezon na betoniarzy, kucharzy, magazynierów i cukierników

30 kwietnia 2018 | Ekonomia
Na dolnym Śląsku, w Lubuskiem i Łódzkiem nie ma już zawodów nadwyżkowych
źródło: Rzeczpospolita
Na dolnym Śląsku, w Lubuskiem i Łódzkiem nie ma już zawodów nadwyżkowych

Wśród 27 najtrudniejszych do zdobycia w Polsce zawodów dominują te, w których nie jest potrzebne wyższe wykształcenie. Z kolei kurczący się wykaz nadwyżkowych profesji tworzą absolwenci wyższych uczelni.

Anita Błaszczak

Betoniarze i zbrojarze, brukarze, robotnicy budowlani, magazynierzy i cukiernicy dołączyli w tym roku do wykazu najbardziej deficytowych w Polsce zawodów, czyli takich, w których będzie najtrudniej o pracowników. W 2018 r. wydłużył się on do 27 profesji (z 23 w minionym roku) i w jeszcze większym stopniu jest zdominowany przez fachowców. Otwierają go, podobnie jak przed rokiem, kierowcy ciężarówek i TIR-ów oraz spawacze. Tak wynika ze szczegółowych danych ogólnopolskiego „Barometru zawodów", do których dotarła „Rzeczpospolita".

Analiza, którą opracowuje Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na podstawie informacji powiatowych urzędów pracy i prywatnych agencji zatrudnienia oraz instytucji odpowiedzialnych za kontakty z inwestorami, potwierdza świetną koniunkturę na rynku pracy.

Po pracę na Dolny Śląsk

Na brak propozycji nie powinni narzekać kandydaci do pracy w województwach dolnośląskim, lubuskim i łódzkim. Tam nie ma już żadnej nadwyżkowej profesji.

Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, przypomina, że jeszcze rok temu wśród zawodów nadwyżkowych był tam tylko ekonomista bez doświadczenia. Obecnie w województwie, które ma jeden z najdłuższych w Polsce wykazów profesji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11040

Wydanie: 11040

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament