Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak jest opodatkowane zbycie wierzytelności

30 kwietnia 2018 | Podatki | Jarosław Sekita

Od 1 stycznia br. zmieniono zasady rozliczania transakcji zbywania wierzytelności. Niejasność nowych regulacji powoduje jednak, że do czasu wydania interpretacji na wiele pytań nie da się udzielić jednoznacznych odpowiedzi.

Nowe przepisy zarówno doprecyzowują dotychczasowe regulacje, jak i zmieniają w istotny sposób zasady opodatkowania. Niestety, część z nich jest niejasna i nieprecyzyjna, więc ich stosowanie sprawia podatnikom kłopoty i budzi wątpliwości.

Zasady stosowane w 2017 r.

W 2017 r. opodatkowanie obrotu wierzytelnościami wynikało w dużej mierze z ogólnych zasad podatkowych (a nie dostosowanych do specyfiki takich transakcji). Powodowało to powstanie rozbieżności interpretacyjnych. Jako przykład „finalnego" wypracowanego opisu skutków CIT i PIT cesji wierzytelności można powołać interpretację dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 października 2017 r. (0111-KDIB1-2.4010. 342.2017. 1.AK). Wynika z niej, że zdaniem fiskusa (w 2017 r.): „Jeżeli wierzytelność ta [własna będąca przychodem należnym – przyp. JS] została uprzednio zaliczona do przychodów należnych, tj. zgodnie z art. 12 ust. 3 updop, odpłatność za zbytą wierzytelność nie zwiększa przychodów, bowiem w tym przypadku następuje jedynie spłata należności zaliczonej już wcześniej do przychodów. Jednocześnie zbywca wierzytelności »własnej« nie uwzględnia w kosztach uzyskania przychodów kwoty odpowiadającej wartości zbywanej wierzytelności, zaliczonej uprzednio do przychodów należnych". W przypadku natomiast, gdy przedmiotem „sprzedaży były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11040

Wydanie: 11040

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament