Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Demokratyzacja planowania przestrzennego

30 kwietnia 2018 | Nieruchomości | Olgierd Roman Dziekoński Anna Krzyżanowska
Uczestnicy debaty podkreślali, że już uczniów powinno się uwrażliwiać i uczyć odpowiedzialności za przestrzeń publiczną.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy debaty podkreślali, że już uczniów powinno się uwrażliwiać i uczyć odpowiedzialności za przestrzeń publiczną.

Mieszkańcy coraz częściej angażują się w rozwój swoich miast.

Czy mieszkańcy polskich miast dorośli do tego, by brać aktywny udział w tym, jak ich miasto ma się rozwijać i jak wyglądać? Czy może ich rola powinna się kończyć na wybraniu władz samorządowych co cztery lata? To pierwsze z pytań, na które odpowiedzi szukali uczestnicy debaty „Miasto – odpowiedzialność zbiorowa" zorganizowanej w „Rzeczpospolitej".

Pasteloza i prawo własności

– Czy politycy dorośli do tego, by podejmować decyzje przestrzenne i mają ku temu kompetencje? – pytała architekt Urszula Szabłowska, wojewódzki koordynator programu Izby Architektów RP dla szkół „Kształtowanie przestrzeni".

Przykładami pokazującymi zaangażowanie mieszkańców w planowanie miejskiego krajobrazu podzieliła się Kaja Baszkiewicz, socjolożka z Radicalzz Studio. – Zacząć można od Warszawy, przechodząc do Łodzi, Katowic, Wrocławia czy Trójmiasta. To są miasta, gdzie ludzie biorą odpowiedzialność za przestrzeń. We Wrocławiu działają np. minispołeczności lokalne, które budują symboliczne trzy ławki, sadzą drzewka i spotykają się w stworzonych przez siebie miejscach – wskazywała.

Podkreślała przy tym, że jeśli da się pojedynczemu człowiekowi narzędzie i poczucie, że ma wpływ na to, co dzieje się wokół niego, to będzie on w stanie się zaangażować.

– Poczucie sprawczości jest bardzo istotne. To, że ktoś stworzy fajną koncepcję i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11040

Wydanie: 11040

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament