Wojny handlowe lądują na talerzu
Czasy robią się interesujące: analitycy coraz rzadziej zgadzają się w prognozach cen surowców rolnych.
aleksandra ptak
Na rynek cen żywności globalna polityka wkroczyła w tym roku wyjątkowo mocno. Napięcie w relacjach przywódców dwóch mocarstw, Stanów Zjednoczonych i Chin, przełoży się z pewnością na ceny surowców rolnych. Rosnąca produkcja żywności na Ukrainie winduje tani eksport do Unii Europejskiej. W naszym dziewiątym rankingu surowców rolnych najciekawiej zachowują się ceny mięsa oraz cukru.
Cła a sprawa polska
Na ceny wieprzowiny w Polsce wpływają dwa czynniki. Z jednej strony notowania europejskiej wieprzowiny rosną w obliczu 25-procentowych ceł, nałożonych przez Chiny na amerykańskie mięso. To zwolni dużo miejsca na rynku Państwa Środka dla eksportu z Unii Europejskiej, co oznacza szansę na wzrost cen. Z drugiej strony w Polsce postępuje wirus Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), który już zablokował nam możliwość eksportu wieprzowiny do Azji. W kraju zostaje więcej mięsa, eksporterzy mniej zarabiają, bo sprzedają mięso tylko w UE.
Jak na to zareagują ceny? Analitycy są wyjątkowo rozbieżni w ocenach. Nowy uczestnik naszego rankingu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta