Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Albo środek trwały, albo wyposażenie

30 kwietnia 2018 | Podatki | Lidia Rubińska Krzysztof Wiesław Żukowski

W przypadku nabycia składnika majątku o wartości do 10 000 zł, przedsiębiorca może ten wydatek zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu albo rozliczać w czasie poprzez odpisy.

Obowiązek prowadzenia ewidencji podatkowej obejmuje m.in. przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych lub w formie zryczałtowanego podatku dochodowego. Przedsiębiorcy, którzy wybrali zasady ogólne, mają obowiązek prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów (pkpir) lub księgi rachunkowe. Według art. 24a ust. 7 ustawy o PIT sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz szczegółowe obowiązki z tym związane określa rozporządzenie ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: rozporządzenie). Według § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia przedsiębiorcy zobowiązani do prowadzenia pkpir prowadzą również ewidencję wyposażenia.

Wyposażenie to inaczej rzeczowe składniki majątku, związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone, zgodnie z przepisami ustawy o PIT do środków trwałych. Oznacza to, że wydatki poniesione na zakup rzeczowych składników majątku firmy mogą być środkiem trwałym albo wyposażeniem, ale nie jednocześnie jednym i drugim. Dodatkowo, w celu dokonywania odpisów amortyzacyjnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11040

Wydanie: 11040

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament