Kiedy od kaucji gwarancyjnej trzeba zapłacić VAT
Przekazanie określonej kwoty jako gwarancji wykonania umowy nie jest uregulowaniem należności i nie powoduje skutków podatkowych. Gdy jednak zostanie zaliczona na poczet ceny, powstanie obowiązek rozliczenia jej z fiskusem.
Kaucja gwarancyjna to suma złożona w celu udzielenia gwarancji dotrzymania zobowiązania. Może ona przybierać różne formy. Przy zawieraniu postanowień dotyczących kaucji podatnicy powinni zwrócić uwagę m.in. na kwestię rozliczenia VAT.
Nie jest zaliczką ani przedpłatą
Kaucje są często wpłacane przez usługobiorców (nabywców), którzy w ten sposób dają gwarancję, że nie wycofają się z zakupu zamówionej usługi lub towaru. Innym przykładem jest kaucja uiszczana przez najemcę na poczet strat w przedmiocie najmu.
Przyjmuje się, że tego rodzaju kaucje są neutralne z punktu widzenia VAT. Ich uiszczenie nie jest uznawane za uregulowanie należności. Kaucja nie jest bowiem zaliczką, czy też przedpłatą. Nie znajduje więc wtedy zastosowania art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, w świetle którego dokonanie zapłaty przed wykonaniem usługi lub dostawy powoduje powstanie obowiązku podatkowego z chwilą jej otrzymania (w odniesieniu do wpłaconej kwoty).
Pogląd ten znajduje pełne potwierdzenie w orzecznictwie, np. w wyroku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta