Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zyskiem z handlu bitcoinem trzeba się podzielić z fiskusem

07 maja 2018 | Podatki | Dominika Róg-Górecka

Transakcje kryptowalutą stały się ostatnio popularnym tematem. Jak należy je potraktować z podatkowego punktu widzenia? Kiedy trzeba zapłacić PIT? Warto przeanalizować co w tej kwestii twierdzą organy podatkowe.

Bitcoiny w ciągu ostatnich miesięcy zrobiły oszałamiającą karierę. Ze środka płatności, o którym wiedziało niewielu, stały się nagle wyjątkowo gorącym tematem. Oszałamiające skoki wartości i równie spektakularne spadki przyczyniły się do znacznego wzrostu zainteresowania nimi opinii publicznej. Ale gdy mowa o wielkich pieniądzach, od razu pojawia się kwestia działalności gospodarczej. Trzeba się zatem zastanowić, jakie problemy podatkowe wiążą się z handlem bitocinami oraz co jest kosztem, a co przychodem.

Wykopanie albo zakup

Wejść w posiadanie kryptowaluty można na dwa sposoby. Albo poprzez jej nabycie, albo w drodze wydobycia (określanego również jako mining). Druga metoda jest sposobem pierwotnym i odbywa się przy wykorzystaniu sprzętu komputerowego. Dana osoba otrzymuje bitcoiny za oddanie do dyspozycji systemowi bitcoin mocy obliczeniowej swojego komputera i za potwierdzenie transakcji występujących w sieci kryptowaluty. O tym, kto otrzyma bitcoiny, decyduje algorytm. Ponieważ kryptowaluta ma określoną rynkowo wartość, to osoba, która nabędzie ją w ten sposób, zwiększa swój majątek. Powstaje więc pytanie, czy przedsiębiorca zajmujący się handlem krypotwalutami powinien rozpoznać przychód z działalności gospodarczej już na etapie „wykopania" bitcoina.

Na to pytanie należy udzielić odpowiedzi negatywnej. Na skutek tzw. wykopania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11044

Wydanie: 11044

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament