Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Narodowe auto trafi pod strzechy

07 maja 2018 | Ekonomia
Piotr Zaremba
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Zaremba

Chcemy być gotowi z polskim e-samochodem w 2022 roku. Wtedy sprzedaż elektryków przyspieszy – mówi Anecie Wieczerzak-Krusińskiej prezes spółki ElectroMobility Poland.

Piotr Zaremba

Rz: Czy Polacy potrzebują narodowego samochodu elektrycznego? Czy inwestując w ten projekt porywacie się z motyką na słońce, skoro liczący się gracze z branży motoryzacyjnej doskonalą już własne modele, przeznaczając na to miliardy dolarów?

Ożywienie na rynku jest faktycznie duże. To dobrze, bo oznacza, że wysiłek przekonywania do e-samochodów czy budowy infrastruktury będzie wspólny. Warto jednak podkreślić, że żaden z wielkich koncernów nie dąży do wprowadzenia auta na prąd w segmencie budżetowym. Premiery elektryków zapowiadane są przede wszystkim w segmentach wysokomarżowych. Największym graczom wcale się nie spieszy do tego, aby auta na prąd zastąpiły te spalinowe.

Szybka rewolucja w elektromobilności zmusiłaby ich do zamknięcia dopiero zbudowanych linii aut spalinowych, które w wielu wypadkach spłacą się dopiero za kilkanaście lat.

My nie będziemy mieli takich dylematów, bo auto elektryczne będzie naszym jedynym produktem. Zależy nam więc, by jak najszybciej zeszło ono z linii produkcyjnej i trafiło pod strzechy. A jeśli tak, to musi być to auto dostępne dla kieszeni Kowalskiego. Mamy też tę przewagę, że możemy je sprofilować pod potrzeby krajowego klienta.

Czego szuka polski klient – tylko najniższej ceny?

Każdy rynek ma swoją specyfikę. W Polsce najczęściej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11044

Wydanie: 11044

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament