Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyroki po 65 latach uchylone

07 maja 2018 | Kraj
Ks. prof. Antoni Słomkowski po wyjściu z więzienia wykładał przez kilka lat na KUL. Jednak w 1960 r. komunistyczne władze zmusiły go do opuszczenia Lublina.
źródło: materiały prasowe
Ks. prof. Antoni Słomkowski po wyjściu z więzienia wykładał przez kilka lat na KUL. Jednak w 1960 r. komunistyczne władze zmusiły go do opuszczenia Lublina.

Sąd zrehabilitował skazanego w 1953 roku za rzekome spekulacje walutą rektora katolickiej uczelni.

marek kozubal

Na wniosek pionu śledczego IPN Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił dwa wyroki wydane na ks. prof. Antoniego Słomkowskiego, byłego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. „Nie budzi wątpliwości, że skazanie księdza (...) za czyny dotyczące obrotu walutą (...) było formą represji za jego działalność związaną z kierowaniem katolicką, niezależną od władz państwowych, placówką naukową" – uzasadnił sąd.

Marcin Gołębiewicz, szef pionu śledczego IPN w Warszawie, informuje „Rzeczpospolitą", że wniosek o uznanie orzeczeń za nieważne oparty został m.in. na kwerendach archiwalnych i opiniach historyków. – Został pozytywnie rozpatrzony bez długiego procesu i już się uprawomocnił. Z punktu widzenia prawa ks. prof. Antoni Słomkowski został oczyszczony ze stawianych mu zarzutów – mówi Gołębiewicz.

Strumień dolarów

Ks. prof. Słomkowski został zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa 5 kwietnia 1952 r. i osadzony w stołecznym więzieniu przy Rakowieckiej. Oskarżono go o to, że od 1946 r. do 1950 r. „bez zezwolenia dokonywał szeregu transakcji zagranicznymi środkami płatniczymi" oraz że „od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11044

Wydanie: 11044

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament