Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie zawsze trzeba ustalać temperaturę referencyjną wyrobów energetycznych

07 maja 2018 | Podatki | Marcelina Fabia Piotr Paszek

Sposób rozliczania akcyzy od oleju napędowego często może stwarzać problemy. Zdarza się bowiem, że dostawca i nabywca nie mogą porozumieć się co do temperatury tego wyrobu, na podstawie której należy ustalać jego ilość.

Zgodnie z regulacjami ustawy o podatku akcyzowym podstawą opodatkowania wyrobów energetycznych jest ich ilość wyrażona, w zależności od rodzaju wyrobów, w litrach gotowego wyrobu w temperaturze 15 st. C (tzw. temperaturze referencyjnej). Dla celów rozliczania ilości dostarczanych wyrobów energetycznych nie zawsze jest jednak konieczne, aby ilości tych wyrobów były przeliczane z uwzględnieniem ww. temperatury. W rozliczeniach między kontrahentami przeważa ustalanie ilości dostarczanych wyrobów energetycznych w rzeczywistej temperaturze tych wyrobów w chwili dostawy.

Na potrzeby ustalenia, w jakiej sytuacji wyroby energetyczne nie muszą mieć określonej temperatury referencyjnej (ich ilości mogą natomiast być rozliczane z uwzględnieniem rzeczywistej temperatury) można posłużyć się przykładem.

Przykład

Spółka A ma zamiar nabywać olej napędowy (z zapłaconą akcyzą) od spółki B prowadzącej skład podatkowy. Spółka A chciałaby rozliczać ze spółką B ilość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11044

Wydanie: 11044

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament