Cydry czekają na nową szansę
Projekt resortu rolnictwa może zmienić produkcję cydru. Jeśli ujrzy światło dzienne.
Aleksandra PTAK
W zależności od stężenia alkoholu producenci cydru płacą 97 lub 158 zł akcyzy za hektolitr gotowego napoju. Tak wygląda dziś realizacja obietnicy Mateusza Morawieckiego z października ubiegłego roku o wprowadzeniu zerowej stawki na cydr – od stycznia 2018 r.
Producenci cydru mają jeszcze inne problemy oprócz samej akcyzy. Jak twierdzą przedstawiciele Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa (ZP PRW), dzisiejsze przepisy praktycznie uniemożliwiają im walkę z konkurentami z zagranicy lub producentami innych alkoholi.
– Polscy producenci zmagają się z istotnymi problemami – dużą konkurencją ze strony piw smakowych, które udają cydr, i konkurencją producentów cydru z innych krajów. Jest bowiem poważne ograniczenie, jakie stawia ustawa winiarska – polscy producenci nie mogą produkować cydrów smakowych, a to one są głównym motorem rozwoju tej kategorii na świecie – tłumaczy Magdalena Zielińska, prezes ZP PRW.
Jej słowa znajdują potwierdzenie w danych Nielsena: w ubiegłym roku sprzedaż piw smakowych, czyli piw z dodatkami soków lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta