Przyszłość należy do kreatywnych pasjonatów
W perspektywie 10–15 lat o naszej sytuacji na rynku pracy będzie decydował nie tyle zawód, ile odpowiedni zestaw potwierdzonych kwalifikacji. Niezbędna będzie też umiejętność szybkiej, samodzielnej nauki.
Anita Błaszczak
Gdy 22-letni Bartek po drugim roku chemii zrezygnował ze studiów, jego rodzicom trudno było się pogodzić z decyzją syna. Szczególnie gdy zapowiedział, że zamierza zostać psim behawiorystą, czyli terapeutą czworonogów.
Niepokój rodziców Bartka zwiększa fakt, że formalnie behawiorysta nie jest nawet zawodem. Nie ma go w liczącej 2455 pozycji polskiej klasyfikacji zawodów i specjalności. Nie ma tam zresztą wielu innych zyskujących na popularności profesji, jak na przykład specjalista ds. employer brandingu (wizerunku pracodawcy), CSR (odpowiedzialności społecznej biznesu), e-handlu czy UX – projektowania doświadczeń użytkowników różnych, głównie cyfrowych, produktów.
Kompetencje XXI w.
Badacze zajmujący się rynkiem pracy przewidują, że znaczna część tegorocznych maturzystów, a już na pewno większość uczniów podstawówek, będzie pracować w specjalnościach, które dzisiaj nie istnieją. Tomasz Saryusz-Wolski, dyrektor Centrum Kształcenia Międzynarodowego Politechniki Łódzkiej i ekspert Instytutu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta