Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak długo może być weryfikowana zasadność zwrotu VAT

07 maja 2018 | Podatki | Kamil Mysłek

Przedłużając termin zwrotu podatku organy dopuszczają się wielu uchybień. Przedsiębiorcy powinni patrzeć urzędnikom na ręce, bo powołując się na dostrzeżone błędy mogą domagać się wcześniejszego oddania im nadpłaconych kwot.

Organ podatkowy, ma co do zasady 60 dni na zwrot VAT. Po spełnieniu dodatkowych warunków termin ten może być krótszy. Wynosi wtedy 25 dni. Jednak, w praktyce organy podatkowe bardzo często przedłużają terminy zwrotu VAT, stwierdzając, że zasadność tego zwrotu wymaga dodatkowej weryfikacji. W efekcie, w krańcowych przypadkach przedsiębiorca może czekać na zwrot nawet kilka lat. Nie zawsze takie działanie organów jest zgodne z prawem.

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanej w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego. Co do zasady organy podatkowe mogą więc prowadzić weryfikację zasadności zwrotu VAT do czasu jej faktycznego zakończenia i nie ograniczają ich tu żadne ściśle określone terminy ustawowe, co potwierdził również NSA w wyroku z 13 października 2017 r. (I FSK 167/16). Nie oznacza to jednak, że okres tej weryfikacji jest dowolny i nie podlega żadnym regułom, a w interesie przedsiębiorcy leży patrzenie urzędnikom weryfikującym na ręce.

Elementy postanowienia

Organ podatkowy może postanowieniem przedłużyć termin zwrotu VAT. Jednak tylko właściwy sposób przedłużenia będzie skuteczny. Jeśli organ zrobi to w sposób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11044

Wydanie: 11044

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament