Wynagrodzenie za odroczenie terminu płatności jest zwolnione z VAT
Kwoty podwyższające cenę o określony procent za każdy miesiąc wydłużenia płatności po dostawie towaru nie są elementem kalkulacyjnym zapłaty z tytułu dostawy i nie zwiększają podstawy opodatkowania.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 7 lutego 2018 r. (I SA/Po 1167/17).
Spółka zajmuje się sprzedażą nawozów i chemikaliów. W tym celu zawiera z kontrahentami umowy regulujące zasady i warunki realizowania dostaw, w tym terminy płatności. Podstawą do ustalenia właściwej kwoty za sprzedawany towar jest cena określona w cenniku dla 14-dniowego terminu płatności. Zgodnie z dodatkowymi warunkami zawartymi w cenniku, podana cena może być podwyższona o wskazany w cenniku procent za każdy miesiąc wydłużenia terminu płatności. Gdy kontrahent nie może uiścić płatności w wyznaczonym pierwotnie na fakturze terminie (określonym zgodnie z zasadami wynikającymi z cennika), a termin ten jeszcze nie minął, wówczas zwraca się do spółki z prośbą o jego wydłużenie. Jeżeli spółka przedłuża taki termin, to wówczas wystawia fakturę korygującą z nowym terminem płatności oraz skorygowaną podwyższoną podstawą opodatkowania z tytułu dostawy towarów zgodnie z zasadami wynikającymi z cennika obowiązującego na dzień zmiany terminu płatności.
Podatnik zwrócił się do organu podatkowego w szczególności z pytaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta