Kiedy można stosować procedurę opodatkowania marży
W orzecznictwie dominuje pogląd, że procedura VAT marża może być stosowana także do sprzedaży towarów używanych zaliczonych do środków trwałych. Warunkiem jest jednak, żeby były one nabyte z zamiarem późniejszego odsprzedania.
Gołębie pocztowe jako towar używany
Czy do sprzedaży zwierząt kolekcjonerskich można zastosować procedurę VAT marża?
Tak. Zwierzęta kolekcjonerskie (np. gołębie pocztowe, koty i psy rasowe) są ruchomymi dobrami materialnymi i mogą spełniać definicję towarów używanych, o których mowa w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Gdy zostaną one nabyte od podmiotów określonych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT, jako podstawę opodatkowania można przy takiej dostawie zastosować marżę, a więc różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku, tj. opodatkować je w formie VAT marża (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 listopada 2011 r., ITPP2/443-1199/11/AK).
Dzieła sztuki zdefiniowane w ustawie
Czym są dzieła sztuki na potrzeby procedury VAT marża?
Przez dzieła sztuki, stosownie do art. 120 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się:
a) obrazy, kolaże i podobne płyty dekoracyjne, rysunki i pastele, wykonane w całości przez artystę, z wyłączeniem planów i rysunków do celów architektonicznych, inżynieryjnych, przemysłowych, komercyjnych, topograficznych lub podobnych, ręcznie zdobionych produktów rzemiosła artystycznego, tkanin malowanych dla scenografii teatralnej, do wystroju pracowni artystycznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta