Kiedy można stosować procedurę opodatkowania marży
W orzecznictwie dominuje pogląd, że procedura VAT marża może być stosowana także do sprzedaży towarów używanych zaliczonych do środków trwałych. Warunkiem jest jednak, żeby były one nabyte z zamiarem późniejszego odsprzedania.
Gołębie pocztowe jako towar używany
Czy do sprzedaży zwierząt kolekcjonerskich można zastosować procedurę VAT marża?
Tak. Zwierzęta kolekcjonerskie (np. gołębie pocztowe, koty i psy rasowe) są ruchomymi dobrami materialnymi i mogą spełniać definicję towarów używanych, o których mowa w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Gdy zostaną one nabyte od podmiotów określonych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT, jako podstawę opodatkowania można przy takiej dostawie zastosować marżę, a więc różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku, tj. opodatkować je w formie VAT marża (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 25 listopada 2011 r., ITPP2/443-1199/11/AK).
Dzieła sztuki zdefiniowane w ustawie
Czym są dzieła sztuki na potrzeby procedury VAT marża?
Przez dzieła sztuki, stosownie do art. 120 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się:
a) obrazy, kolaże i podobne płyty dekoracyjne, rysunki i pastele, wykonane w całości przez artystę, z wyłączeniem planów i rysunków do celów architektonicznych, inżynieryjnych, przemysłowych, komercyjnych, topograficznych lub podobnych, ręcznie zdobionych produktów rzemiosła artystycznego, tkanin malowanych dla scenografii teatralnej, do wystroju pracowni artystycznych...
Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta