Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć wynajem urządzeń rekreacyjnych

04 lipca 2018 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Do usługi wynajmu przenośnych urządzeń rekreacyjnych stosuje się ogólną zasadę ustalania miejsca świadczenia. Jeśli nabywcą jest firma z zagranicy, to krajowy sprzedawca nie rozliczy VAT.

- Spółka (podatnik VAT czynny) zajmuje się wynajmem urządzeń rekreacyjnych takich jak dmuchane zjeżdżalnie, zamki do skakania, suche baseny z piłeczkami, byki rodeo, trampoliny, symulatory, karuzele, ścianki, strzelnice. Usługa wynajmu obejmuje także przywóz urządzeń do miejsca uzgodnionego z klientem. Transport odbywa się tylko na terenie Polski. Na odpowiednio przygotowany teren pracownicy spółki transportują i montują przywiezione urządzenia rekreacyjne. Niektóre z nich wymagają solidnego zakotwiczenia, ale nie są trwale mocowane w gruncie. Po imprezie urządzenia są demontowane i wywożone z miejsca uzgodnionego z klientem. za Ewentualne opłaty za korzystanie z urządzeń są pobierane przez wynajmującego je klienta, nie spółkę.

Klienci, dla których spółka świadczy usługi wynajmu urządzeń rekreacyjnych są podatnikami VAT. Czy do takich usług należy stosować przepisy o miejscu świadczenia właściwe dla usług związanych z nieruchomościami czy może usług wstępu na imprezy? Czy w przypadku wynajmu urządzeń rekreacyjnych dla podatnika, który nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce usługi wynajmu urządzeń rekreacyjnych stanowią tzw. eksport usług? – pyta czytelniczka.

Istota problemu sprowadza się do ustalenia, gdzie znajduje się miejsce świadczenia usług wynajmu urządzeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11093

Wydanie: 11093

Spis treści
Zamów abonament