Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwanaście miesięcy wojny o SN

04 lipca 2018 | Kraj | Marek Domagalski

2017 ROK

Radykalne zmiany w Sądzie Najwyższym zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński niemal dokładnie rok temu, w połowie 2017 r., kiedy już przygasał trwający od jesieni 2015 ponadroczny spór o sprawowanie kontroli w Trybunale Konstytucyjnym, w którym większość uzyskali sędziowie ze wskazania PiS.

Pojawiły się jednak wtedy drażliwe wypowiedzi o rozproszonej kontroli konstytucyjnej w wykonaniu sądów powszechnych. W szczególności, aby Sąd Najwyższy niejako zastąpił Trybunał Konstytucyjny.

12 lipca. Tego dnia wpływa niespodziewanie do Sejmu projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, formalnie autorstwa posłów PiS, ale wspierany przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który przewidywał natychmiastowe przeniesienia sędziów SN, a było ich wtedy ponad 80, w stan spoczynku. Przyznawał też ministrowi sprawiedliwości prawo pozostawienia nielicznej grupy sędziów do orzekania, chociaż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11093

Wydanie: 11093

Spis treści
Zamów abonament