Marzenia o autach na prąd
Polacy chcieliby wydać na wozy z silnikiem elektrycznym nie więcej niż 80–90 tys. zł. O połowę za mało.
Rośnie zainteresowanie Polaków zakupem elektrycznego samochodu. Tak wynika z badania „Barometr Elektromobilności 2018", przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) w lutym i marcu 2018 r. 17 proc. z tysiąca ankietowanych, którzy mają w planach zakup samochodu osobowego w ciągu trzech lat, rozważa kupno auta na prąd – w pełni bateryjnego lub hybrydy zasilanej z gniazdka. To o przeszło 5 pkt proc. więcej niż w podobnym badaniu przeprowadzonym w maju ub. roku. Dwukrotnie więcej (34,8 proc.) zakłada kupno samochodu z silnikiem Diesla, a blisko połowa uczestniczących w badaniu (49,6 proc.) chce kupić auto na benzynę. Duży odsetek – 34,4 proc. – rozważa auto z instalacją LPG, a 27,6 proc. chciałoby kupić „zwykłą" hybrydę.
Brak e-infrastruktury
Chętnych na „elektryki" studzą jednak wysokie ceny. Z badania wynika, że samochód elektryczny powinien być tańszy o 35–48 proc., aby Polacy przeszli od słów do czynów. Akceptowalny poziom cen – już po uwzględnieniu zwolnień podatkowych i dopłat – to 80–90 tys. zł. Natomiast obecne koszty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta