Słony rachunek fiskusa za lipny outsourcing
wyrok | Skarbówka łatwo zakwestionuje umowy o przejęcie pracowników, gdy celem są tylko oszczędności podatkowe. aleksandra tarka
Rosnące koszty zatrudnienia spędzają sen z powiek niejednej firmie. Szukanie oszczędności na oślep może jednak skończyć się katastrofą. Przekonały się o tym firmy, które połaszczyły się na oferty oszukańczych spółek outsourcingowych.
Z danych Prokuratury Krajowej wynika, że w samym 2017 r. kłopoty z wymiarem sprawiedliwości związane z outsourcingiem pracowników miało już ponad 300 firm. Dziś podatkowe żniwo zbiera też skarbówka. A podejście Naczelnego Sądu Administracyjnego do „papierowego" outsourcingu jest dla niej coraz bardziej korzystne. Potwierdza to wtorkowy wyrok.
Feralne porozumienie
Sprawa dotyczyła VAT za miesiące od maja 2012 r. do stycznia 2013 r. Fiskus zakwestionował jego rozliczenie. A chodziło o umowy, jakie podatnik – spółka jawna zawarła z agencją outsourcingową. Fiskus ustalił, że najpierw podpisano porozumienie, na podstawie którego, zgodnie z art. 23[1] kodeksu pracy, spółka jako dotychczasowy pracodawca przekazała wszystkich swoich pracowników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta