Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W oczekiwaniu na katastrofę

04 lipca 2018 | Świat | Jędrzej Bielecki
Rząd Theresy May rozdziera walka frakcji zwolenników twardego brexitu Borisa Johnsona  (po lewej) i chcących utrzymać bliskie więzi z Unią Philipa Hammonda.
źródło: AFP
Rząd Theresy May rozdziera walka frakcji zwolenników twardego brexitu Borisa Johnsona (po lewej) i chcących utrzymać bliskie więzi z Unią Philipa Hammonda.

Uziemione samoloty, wstrzymana produkcja, Polacy bez praw – taki brexit jest coraz bliżej.

Rozmowa przywódców 27 krajów Unii Europejskiej z Theresą May zajęła na szczycie w Brukseli pod koniec ubiegłego tygodnia kwadrans, tak mało było to ustalenia.

– Nie jestem optymistą – przyznaje urzędnik z otoczenia przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude'a Junckera.

Zgodnie z uzgodnionym dawno temu kalendarzem rokowania między Brukselą i Londynem powinny zostać zakończone w październiku, aby dać brytyjskiemu parlamentowi i Parlamentowi Europejskiemu czas na ratyfikację dokumentu przed planowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii 29 marca 2019 r. Jednak na trzy miesiące (jeśli odliczyć wakacyjny sierpień) przed zakładanym terminem zakończenia rozmów wciąż nie wiadomo, jakiego modelu współpracy z Unią po brexicie oczekuje rząd May.

Gdzie jest biała księga

– Znaleźliśmy się w decydującym momencie. Brytyjczycy nie są gotowi do rozmów o naszej długoterminowej współpracy. A bez tego Parlament...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11093

Wydanie: 11093

Spis treści
Zamów abonament