Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprzedaż działki z niezakończoną budową bez preferencji

04 lipca 2018 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

Zbycie gruntu z ledwie rozpoczętą budową apartamentowca nie podlega ani zwolnieniu z VAT, ani obniżonej stawce podatku. Przygotowanie tymczasowej organizacji ruchu i przyłączy to za mało, aby uznać, że mamy do czynienia z budynkiem, budowlą lub ich częścią.

Deweloper (podatnik VAT czynny) w prowadzonej działalności gospodarczej sprzedał firmie (podatnik VAT czynny) apartamentowiec w trakcie budowy wraz z gruntem. Budowa odbywa się na podstawie decyzji ostatecznej o pozwoleniu na budowę i wszystkie budynki i lokale w budynku wielorodzinnym w pierwotnym zamyśle gospodarczym przeznaczone były na sprzedaż indywidualnym nabywcom. Nabywca tej nieruchomości deklaruje kontynuowanie budowy i sprzedaż wybudowanych lokali mieszkalnych. Powierzchnia zaprojektowanych w budynku wielorodzinnym lokali mieszkalnych nie przekracza 150 m2. Apartamentowiec objęty jest społecznym programem mieszkaniowym. Sprzedaż nastąpiła w formie aktu notarialnego przy zachowaniu wymogów formalnych i została udokumentowana fakturą. Sprzedaż nieruchomości nastąpiła przed pierwszym zasiedleniem budynku. Symbol sprzedanego obiektu według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jest następujący: 1122 „Budynki o trzech i więcej mieszkaniach". Budynek ten będzie wyposażony w wewnętrzne instalacje: wodno-kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, gazową, elektryczną. Nieruchomość będzie posiadała również zbiornik na wodę opadową, teren wokół niej zostanie odpowiednio zagospodarowany. Wszelkie części wtórne, subsydiarne do budynku mieszkalnego, są zgodne z otrzymanymi przez sprzedawcę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11093

Wydanie: 11093

Spis treści
Zamów abonament