Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dziesięć niełatwych spraw

04 lipca 2018 | Sądy i Prokuratura | Andrzej Dryszel

Za kilka miesięcy przekonamy się, czy Europejska Sieć Rad Sądownictwa będzie chciała usunąć polską KRS ze swego grona.

 

21 czerwca w Warszawie czteroosobowa delegacja ENCJ z przewodniczącym Keesem Sterkiem spotkała się z naszą KRS, a później z przedstawicielami stowarzyszeń sędziowskich, pierwszą prezes SN Małgorzatą Gersdorf i rzecznikiem praw obywatelskich.

Delegacja postawiła stronie polskiej dziesięć pytań. KRS poprosiła o trzy tygodnie na odpowiedź. Potem więcej czasu będzie potrzebować ENCJ, by ustosunkować się do naszych wyjaśnień i podjąć decyzję o polskim członkostwie.

ENCJ to organizacja skupiająca 24 rady z 20 państw UE. Jej celem jest wspieranie niezależnego sądownictwa, opracowywanie standardów, jakie należy spełnić, koordynowanie współpracy rad sądownictwa państw europejskich.

ENCJ od ponad dwóch lat wyraża obawy o niezależność polskiego wymiaru sprawiedliwości. W czerwcu 2016 r. jej Zgromadzenie Ogólne obradowało w Warszawie. Przyjęta tam „deklaracja warszawska" stwierdza m.in.: „W związku z rozwijającą się sytuacją w Polsce ENCJ podkreśla znaczenie respektowania niezawisłości sądownictwa przez władzę państwową. Będzie monitorować sytuację w Turcji i Polsce, by przekonać się, czy przestrzegane są podstawowe zasady niezawisłości sądownictwa".

Turcja nie jest członkiem ENCJ, więc nie może zostać z niej usunięta. Polska – jak najbardziej. Przypuszczenia, iż mogłoby do tego dojść, są efektem tegorocznego Zgromadzenia Ogólnego ENCJ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11093

Wydanie: 11093

Spis treści
Zamów abonament