Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Perypetie z urządzeniem na cudzym gruncie

04 lipca 2018 | Prawo | Stanisław Gurgul

Powinno się raczej chronić interes właściciela niż posiadacza gruntu, bo stanowisko może dojść do powstania sytuacji, w której prawo własności nabrałoby charakteru nagiego prawa – pisze sędzia.

Chodzi oczywiście o perypetie natury jurydycznej, ujawniające się niespodziewanie często w licznych sprawach sądowych i administracyjnych rozstrzyganych na gruncie przepisów art.: 49, 231 i 3051 – 3054 k.c. oraz art. 124 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jedn. tekst: Dz.U. z 2018 r., poz. 121 ze zm.). W jednej z takich spraw Sąd Okręgowy w S. „zobowiązał" pozwaną Polską Spółkę Gazownictwa w W. (dalej: Spółka) do złożenia oświadczenia o nabyciu od powoda Tadeusza S. (dalej: powód) nieruchomości gruntowej o obszarze 6002 m2, za cenę 259 200 zł. Uzasadniając ten wyrok, sąd przytoczył (w skrócie), co następuje:

„W dniu 20 listopada 1997 r. pełnomocnik Spółki i ówczesny właściciel nieruchomości, Dionizy S., zawarli porozumienie, nazwane „Oświadczeniem", w którym stanowili, że Spółka a) „zajmie czasowo nieruchomość celem wybudowania na niej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11093

Wydanie: 11093

Spis treści
Zamów abonament