Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdrowy rozsądek na wagę złota

04 lipca 2018 | Sądy i Prokuratura | Aneta Łazarska

Dobre praktyki sądowe (13) | Ze stanowiskiem sędziego wiążą się szczególne obowiązki

 

Niedawno za sprawą spowiedzi internetowej głośna stała się historia pewnego oszukanego sędziego. Szukał miłości w portalu społecznościowym i kobiecie, którą dopiero co poznał w sieci i której nigdy nie widział na oczy, kupował prezenty za, bagatela, 17 tys. zł. Nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że znajomość ta się skończyła wraz z oskarżeniem kobiety o wyłudzenie prezentów. Sędzia złożył zawiadomienie o przestępstwie wyłudzenia, a kobieta została skazana.

Na straży powagi

Historia ta pokazuje, że niestety nawet samym sędziom, i do tego zajmującym się materią wyłudzeń czy oszustw, czasem brakuje doświadczenia życiowego czy po prostu zdrowego rozsądku. A przecież sam mechanizm wyłudzeń, zwłaszcza na legendarnego Tulipana, nie jest nowy. Od sędziów od wieków się oczekiwało spełnienia najwyższych wymagań. W literaturze odnajdujemy ich wiele, takich jak: uczciwość, pracowitość, zrównoważenie, sumienność, odwaga, cierpliwość, wysoka kultura osobista,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11093

Wydanie: 11093

Spis treści
Zamów abonament