Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja na korporacyjnych parkingach

04 lipca 2018 | Raporty RZ | Tomasz Szmandra
Na elektryfikację flot przyjdzie nam jeszcze długo poczekać
autor zdjęcia: Wojciech Romański
źródło: Fotorzepa
Na elektryfikację flot przyjdzie nam jeszcze długo poczekać

FLOTY | Sprzedaż samochodów hybrydowych stale rośnie, szczególnie modeli typu plug-in

 

Samochody z napędem spalinowo-elektrycznym oraz te zasilane tylko prądem znajdują się w ofercie zdecydowanej większości liczących się producentów na świecie, którzy intensywnie pracują nad podniesieniem ich sprawności i wydajności. Zainteresowanie pojazdami z napędami alternatywnymi zauważyć można zwłaszcza wśród klientów flotowych, którzy doceniają korzyści płynące z użytkowania takich aut.

Na razie drogo

Sprzedaż samochodów hybrydowych stale rośnie, szczególnie modeli typu plug-in, których akumulatory można doładowywać z zewnątrz. Z kolei pojazdy w pełni elektryczne to wciąż ułamek rynku. Dotąd ich wadą był krótki zasięg, wysoka cena i brak odpowiedniej infrastruktury. Ale i to się zmienia, także w naszym kraju. Samochody elektryczne są pojazdami prostymi od strony konstrukcyjnej, ale opartymi o drogie technologie – stąd ich wysokie ceny.

Najmocniej wpływa na to akumulator, który musi mieć odpowiednio dużą pojemność dla zapewnienia przyzwoitego zasięgu. Istotnym elementem aut hybrydowych jest system odzyskiwania energii (rekuperacji), testowany wcześniej w bolidach Formuły 1. Podczas hamowania samochodu silnik elektryczny zaczyna pełnić rolę prądnicy i ładuje akumulator. Z kolei system zwany start and stop, stosowany także w konwencjonalnych autach spalinowych, wyłącza silnik spalinowy wówczas, gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11093

Wydanie: 11093

Spis treści
Zamów abonament