Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odsprzedaż usług budowlanych tworzy podwykonawstwo

19 listopada 2018 | Podatki i księgowość | Marcelina Fabia

Gdy główny inwestor odsprzeda podmiotowi trzeciemu prace budowlane wykonane przez wykonawcę, świadczenia zrealizowane przez tego drugiego będą podlegały odwrotnemu obciążeniu VAT.

W przypadku kiedy usługi budowlane z załącznika nr 14 do ustawy o VAT są świadczone w ramach podzlecenia, nie ma wątpliwości, że zastosowanie znajdzie mechanizm odwrotnego obciążenia. Problemy może jednak sprawiać sytuacja, w której co do zasady nie dochodzi do podzlecenia świadczenia tych usług, ale na dalszym etapie zostają one odsprzedane na rzecz innego podmiotu.

W ustawie brakuje definicji

Mechanizm odwrotnego obciążenia przy świadczeniu usług budowlanych wymienionych w załączniku nr 14 do ustawy o VAT znajduje zastosowanie jedynie w sytuacji gdy usługi budowlane świadczone są przez podwykonawcę. Zarówno ustawa o VAT, jak i akty wykonawcze wydane na jej podstawie nie definiują pojęcia „podwykonawca". Dla prawidłowego rozumienia tego terminu należy się zatem posłużyć powszechnym jego znaczeniem wynikającym z wykładni językowej. Podwykonawca to firma lub osoba wykonująca pracę na zlecenie głównego wykonawcy. Trzeba mieć na uwadze, że jeżeli generalny / główny wykonawca zleci wykonanie usług w ramach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11209

Wydanie: 11209

Spis treści
Zamów abonament