W kierunku Przemysłu 4.0
gospodarka | Kolejna rewolucja przemysłowa nie jest już rozważaniem teoretycznym, jest faktem. Dla firm różnej wielkości, także największych, a nawet dla całych państw uczestniczenie w niej oznacza podnoszenie konkurencyjności. jeremi Jędrzejkowski
Idee Gospodarki 4.0 przebojem wkroczyły do firm w krajach różnych regionów świata. Od cyfrowej transformacji nie ma już odwrotu. Stanie z boku oznacza wypadnięcie z rywalizacji w wielu branżach, a na to nikt nie może sobie pozwolić.
O tym, w jakim miejscu tej przemiany jesteśmy, rozmawiali w Rzeszowie na Kongresie 590 uczestnicy debaty „Polska Gospodarka 4.0 – priorytety rozwojowe", zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą".
Cyfryzacja w strategii
Maciej Lachowski, doradca ministra inwestycji i rozwoju, wskazywał, że jesteśmy dopiero na początku tej drogi. Przemysł nie wykorzystuje jeszcze w pełni możliwości, jakie daje cyfryzacja.
Do ich wdrożenia konieczne są inwestycje i znalezienie źródeł ich finansowania. O tym, jak technologia wpływa na modele biznesowe, a także o sprawie finansowania mówił Krzysztof Krawczyk, partner CVC Capital Partners.
– Mamy w skali globalnej szerokie portfolio spółek, przede wszystkim dużych i średnich i jako odpowiedzialny, strategiczny właściciel musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak te biznesy będą wyglądać za 5–10 lat i w jakim otoczeniu przyjdzie im konkurować. Dlatego bardzo aktywnie kształtujemy strategie naszych spółek, biorąc pod uwagę rozwiązania dostępne dzięki Gospodarce 4.0, ale również płynące z nich wyzwania i ryzyka – wskazywał Krzysztof Krawczyk.
– W Polsce,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta