Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasze płace daleko za unijną średnią, ale tempo podwyżek wyższe

19 listopada 2018 | Ekonomia
Słaba siła nabywcza naszych płac
źródło: Rzeczpospolita
Słaba siła nabywcza naszych płac

wynagrodzenia Za swoje miesięczne zarobki przeciętny Polak może kupić 225 zestawów Big Mac. Niemiec – prawie 560. Siła nabywcza naszych płac mocno odstaje od tej w zachodnich krajach.

 

Pod względem wysokości płac nominalnych zajmujemy dalekie, ósme miejsce od końca – pokazuje raport przygotowany przez firmę doradczą Grant Thornton. Średnie zarobki w Polsce to bowiem 982 euro na miesiąc, czyli prawie trzy razy mniej niż unijna średnia.

Największy dystans dzieli nas w stosunku do takich państw jak Luksemburg (tam zarabia się najwięcej w UE), Dania, Holandia i Wielka Brytania – tam płace są ponad cztery razy wyższe (w przypadku Luksemburga – 4,7 razy). Kolejna grupa krajów daleko przed nami to Niemcy, Belgia, Szwecja, Austria i Finlandia – zarabiamy 3,5–3,9 razy mniej. Wśród zachodnich krajów najbliżej nam do Grecji i Portugalii –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11209

Wydanie: 11209

Spis treści
Zamów abonament