Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Proporcję VAT w formie prognozy można ustalić z urzędem

19 listopada 2018 | Podatki i księgowość | Marcin Szymankiewicz

UPRAWNIENIA | Gdy przedsiębiorca kupuje towary, które mają służyć zarówno działalności opodatkowanej, jak i zwolnionej, a nie jest w stanie przyporządkować odpowiadających tym nabyciom kwot VAT naliczonego, powinien zastosować proporcję. Marcin Szymankiewicz

 

Jak wynika z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w art. 90 ust. 1 ustawy o VAT (tj. kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje), to podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem art. 90 ust. 10 ustawy o VAT.

Co do zasady proporcję, zwaną także współczynnikiem lub strukturą sprzedaży, ustala się na podstawie obrotów za rok poprzedni zgodnie z art. 90 ust. 3 – 6 i 9a ustawy o VAT >patrz ramka.

Protokół sporządzony z naczelnikiem

Ustawa o VAT przewiduje szczególne przypadki, w których tzw. proporcja wstępna ustalana jest nie wedle struktury sprzedaży, lecz szacunkowo, jako prognoza ustalona w formie protokołu z naczelnikiem urzędu skarbowego. Dotyczy to przypadków, gdy podatnik w poprzednim roku podatkowym:

- nie osiągnął obrotu,

- kwota obrotów jest niewielka albo

- kwota obrotu jest z innych powodów niereprezentatywna....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11209

Wydanie: 11209

Spis treści
Zamów abonament