Fundacja prywatna jak zagraniczna spółka kontrolowana
NOWE PRAWO | Polscy przedsiębiorcy będący beneficjentami lub założycielami zagranicznych fundacji, będą musieli w niektórych przypadkach odprowadzić dodatkową 19-proc. daninę od dochodu zrealizowanego przez te podmioty. Bartosz Mroczkowski
Zagraniczna fundacja prywatna jest coraz bardziej popularnym mechanizmem wykorzystywanym przez polskich przedsiębiorców przy sukcesji międzypokoleniowej. W ciągu ostatnich lat wielu właścicieli dużych biznesów zdecydowało się na przekazanie swoich aktywów do zagranicznej fundacji prywatnej. A wszystko po to, by móc sprawnie i bezpiecznie zarządzać posiadanym majątkiem.
Duże zainteresowanie polskich przedsiębiorców zagranicznymi fundacjami prywatnymi nie mogło umknąć uwadze polskiego ustawodawcy, który, niestety, zamiast iść w ślad innych krajów europejskich i walczyć o zwiększenie konkurencyjności polskiego prawa w zakresie sukcesji biznesu, kontynuuje zaostrzanie przepisów podatkowych, które rykoszetem uderzają w polskich przedsiębiorców. Tym razem orężem zastosowanym przez ustawodawcę jest rozszerzenie od 2019 r. zakresu stosowania przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych (tzw. CFC) o wspomniane wyżej rodzinne fundacje prywatne.
Zmiany są już uchwalone
Przegłosowane przez Sejm i czekające na podpis Prezydenta RP przepisy o CFC mają objąć fundacje prywatne, w których polski podatnik jest fundatorem lub beneficjentem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta