Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dostawa budynku nieoddanego do użytkowania ze stawką 23 proc.

19 listopada 2018 | Podatki i księgowość | Agnieszka 
Grudzień

Sprzedaż wybudowanego na gruncie nabytym w drodze aportu, niewykończonego budynku, przy którego wzniesieniu odliczano podatek od towarów i usług, jest pierwszym zasiedleniem, a samo postawienie obiektu nie jest ulepszeniem.

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 września 2018 r. (0115-KDIT1-2.4012.581.2018.1.AD).

Wnioskodawca jest polskim podatnikiem, który nabył prawo wieczystego użytkowania gruntu w ramach wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa. Z uwagi na swój charakter (aport przedsiębiorstwa) transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a zatem podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Na wniesionym aportem gruncie rozpoczęto inwestycję polegającą na wzniesieniu budynku handlowo-usługowego, co wynikało z warunków ustanowienia użytkowania wieczystego. W związku z tym, jeszcze przed aportem, w ramach wnoszonego przedsiębiorstwa poniesione zostały nakłady na projekt budowlany.

Po nabyciu nieruchomości w drodze wkładu spółka kontynuowała inwestycję i poniosła nakłady na budowę budynku handlowo-usługowego, który miał być wykorzystywany do jej działalności gospodarczej. Od ponoszonych nakładów na budowę przysługiwało jej prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Rozwój działalności wnioskodawcy wymusił jednak zmianę zamierzeń co do poczynionej inwestycji i podjęcie decyzji o sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z zabudowaniem. W związku z tym budynek ten nie został ukończony (stan surowy zamknięty) i nie został w związku z tym oddany do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11209

Wydanie: 11209

Spis treści
Zamów abonament