Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opłaty reprograficzne nie są opodatkowane VAT

19 listopada 2018 | Podatki i księgowość

Opłaty uiszczane na rzecz stowarzyszeń twórców i artystów oraz organizacji radiowych i telewizyjnych przez producentów i importerów magnetofonów, kserokopiarek i skanerów oraz przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie zwielokrotniania utworów, nie stanowią wynagrodzenia 
za świadczone usługi.

Tak uznał minister finansów w interpretacji ogólnej z 12 października 2018 r. (PT3.8101. 2.2018).

W najnowszej interpretacji ogólnej w zakresie opodatkowania opłat reprograficznych, minister finansów zdecydował nie tylko o rozstrzygnięciu kwestii powodującej niespójności w interpretacji przepisów. Minister wyjaśnił również, w jaki sposób należy skorygować rozliczenia za przeszłość w związku z naliczaniem tych opłat.

Interpretacja ogólna dotyczy traktowania w świetle przepisów ustawy o VAT opłat uiszczanych na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania (czyli na rzecz stowarzyszeń zrzeszających twórców, artystów wykonawców, producentów lub organizacje radiowe i telewizyjne, których statutowym zadaniem jest zbiorowe zarządzanie i ochrona powierzonych im praw autorskich lub praw pokrewnych oraz wykonywanie uprawnień wynikających z ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych) przez:

1. producentów i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11209

Wydanie: 11209

Spis treści
Zamów abonament