Co trzeba wiedzieć o maksymalnej stawce podatku od nieruchomości
Właściciel firmy może zostać obciążony podatkiem w najwyższej wysokości także za te budynki, których nie wykorzystuje w swojej działalności gospodarczej.
Podatek od nieruchomości ma trzy oblicza w postaci stawek, które różnie oddziałują na kieszeń podatnika.
1. Stawka minimalna przeznaczona jest dla budynków i lokali mieszkalnych. W niewielkim stopniu wpływa na finanse podatników, ponieważ dotyczy nieruchomości zaspokajających podstawowe potrzeby życiowe.
2. Stawka maksymalna dotyczy działalności gospodarczej i jest ponad 30-krotnie wyższa od stawki mieszkalnej. Jest więc znaczącym obciążeniem dla podatników prowadzących działalność gospodarczą.
3. W pozostałych przypadkach zastosowanie ma stawka pośrednia – kilkukrotnie niższa od maksymalnej.
Zastosowanie stawki dotyczącej działalności gospodarczej wiąże się z regulacjami, które często bywają zaskoczeniem dla podatników. Dzieje się tak, ponieważ związek z działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: ustawa) znacznie odbiega od potocznego rozumienia tego pojęcia.
W artykule opisano kiedy powinna mieć zastosowanie stawka maksymalna podatku od nieruchomości w działalności gospodarczej osób fizycznych.
Konieczne jest zgłoszenie
Osoby fizyczne są zobowiązane zgłosić organowi podatkowemu (prezydent miasta, burmistrz, wójt) do opodatkowania nieruchomości w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Na tej podstawie organ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta