Kiedy węgiel i koks są zwolnione z podatku akcyzowego
Od przyszłego roku, w celu zastosowania zwolnienia od akcyzy transakcje z finalnym nabywcą węglowym, będą dokumentowane wyłącznie fakturą oraz oświadczeniem o przeznaczeniu tych wyrobów na cele dające prawo do preferencji.
19 września 2018 r. weszła w życie ustawa z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy – Prawo celne. W kolejnym artykule naszego cyklu dotyczącego zmian w ustawie akcyzowej omawiamy nowe obowiązki w zakresie dokumentowania zwolnienia od podatku akcyzowego węgla i koksu, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.
Zgodnie z prawem unijnym
Opodatkowanie wyrobów węglowych jest wynikiem implementacji na grunt prawa krajowego przepisów dyrektywy energetycznej (dyrektywa Rady 2003/96/WE z 27 października 2003 r. w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej). W konsekwencji, 1 stycznia 2012 r. przestało obowiązywać w polskim systemie podatkowym zwolnienie z akcyzy węgla i koksu przeznaczonych do celów opałowych.
Specyfika obrotu wyrobami węglowymi wymusiła na krajowym ustawodawcy wprowadzenie zasad opodatkowania i stosowania zwolnień podatkowych odrębnych od stosowanych w przypadku pozostałych wyrobów akcyzowych. Dlatego na potrzeby opodatkowania wyrobów węglowych zdefiniowano w ustawie o podatku akcyzowym takie instytucje jak:
- pośredniczący podmiot węglowy dostarczający wyroby węglowe,
- finalny nabywca węglowy jako odbiorca wyrobów węglowych.
Decyduje sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta