Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zachód uczy obycia i dobrych standardów

19 listopada 2018 | Ekonomia
rzadziej kuszą nas wyższe zarobki za granicą
źródło: Rzeczpospolita
rzadziej kuszą nas wyższe zarobki za granicą

analiza| Wraz z poprawą koniunktury w kraju zmalała pieniężna atrakcyjność saksów. Teraz częściej doceniamy inne korzyści pobytu za granicą. Anita Błaszczak

 

– Wyjazd za granicę to coś podobnego do – kiedyś obowiązkowej – służby wojskowej. Uczy samodzielności. Trzeba samemu o siebie zadbać, dostosować się do nowych warunków – twierdzi Arkadiusz Kalemba, inżynier z Poznania, który spędził 11 lat w Australii i Wielkiej Brytanii.

Zaraz po dyplomie na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej wyjechał studia do Australii. Naukę (skończył MBA) łączył z pracą, tak samo postępował potem w Londynie.

Względy rodzinne skłoniły go do powrotu do kraju, gdzie doświadczenia z zagranicy i biegła znajomość angielskiego bardzo przydają się w pracy. Arkadiusz Kalemba jest kierownikiem administracyjnym Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej, prowadzi tam także zajęcia na studiach anglojęzycznych.

Swoich studentów zachęca do wyjazdów za granicę, ale przede wszystkim na programy Erasmus i staże, które można przedłużyć, by zdobyć zagraniczną praktykę w zawodzie.

Liczą się perspektywy

Odradza typowe saksy – zarobkowe wyjazdy w ciemno, na które w minionej dekadzie, po wejściu Polski do Unii Europejskiej, zdecydowały się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11209

Wydanie: 11209

Spis treści
Zamów abonament