Jak ustalać datę nabycia nieruchomości
Jeżeli spadkobierca sprzeda lokal lub budynek, w tym objęty w spadku udział, po upływie pięciu lat od nabycia go do majątku wspólnego, to nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku z tego tytułu.
Problematyka opodatkowania sprzedaży nieruchomości, będącej dotychczas współwłasnością małżonków, po ustaniu wspólności majątkowej budziła do niedawna wiele kontrowersji. Wszystko za sprawą organów podatkowych utożsamiających w szczególności odziedziczenie po zmarłym małżonku udziału w nieruchomości z jego nabyciem na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Istota problemu sprowadzała się zatem do przeprowadzenia prawidłowej wykładni pojęcia „nabycie", którym posłużył się ustawodawca w przytoczonym przepisie.
Co mówi przepis
Co do zasady, odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło jej nabycie, podlega opodatkowaniu, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Regulacja ta ma zastosowanie wyłącznie do sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych przez osoby prywatne, tzn. zbycie nie może nastąpić w wykonaniu działalności gospodarczej. Opodatkowaniu przy zastosowaniu stawki 19 proc. podlega dochód. Podatnicy są zobligowani do jego wykazania w deklaracji PIT-39, składanej właściwemu miejscowo naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia roku podatkowego następującego po roku, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości lub prawa majątkowego. Podatnicy mogą uniknąć konieczności zapłaty podatku, jeżeli przeznaczą uzyskany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta