Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Adwokaci dużo zyskali w oczach Polaków

19 listopada 2018 | Prawo | Anna Krzyżanowska
źródło: materiały prasowe

Z przykrością stwierdzam, że zmiany, które dokonują się od trzech lat, niczego dobrego nie przynoszą obywatelom 
– mówi adwokat, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, 
w rozmowie z Anną Krzyżanowską.

Rz: Obchody stulecia odzyskania niepodległości, którym towarzyszą również obchody stulecia Adwokatury, to czas, który skłania pana jako prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej do podsumowań?

Jacek Trela: Taka rocznica zawsze skłania do podsumowań. Zarówno kondycji państwa z adwokackiego punktu widzenia, jak i samego samorządu.

I jaki jest wynik tych podsumowań?

Nie da się abstrahować od tego, co się dzieje w państwie, od tego, jakie zmiany zachodzą w obszarze wymiaru sprawiedliwości, bo z tym wiąże się pozycja adwokatury i kondycja naszego zawodu. I tutaj z przykrością stwierdzam, że te zmiany, które dokonują się od trzech lat, a zaczęły się od zmiany usytuowania prokuratora generalnego, poprzez zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, służby cywilnej, sądów powszechnych, Sądu Najwyższego, wreszcie Krajowej Rady Sądownictwa – są to zmiany, które niczego dobrego nie przynoszą obywatelom. Obywatele oczekują sprawnych i sprawiedliwych sądów. Tymczasem to, co zostało zrobione, tego nie gwarantuje. Wywołuje tylko dodatkowo chaos w wymiarze sprawiedliwości. Wystarczy spojrzeć na obecną sytuację Sądu Najwyższego i zadać pytanie, którzy sędziowie w tym sądzie są uprawnieni do orzekania, a którzy nie. To jest trudne do zrozumienia nawet dla prawników.

A jak sytuacja w wymiarze sprawiedliwości...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11209

Wydanie: 11209

Spis treści
Zamów abonament