Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma chętnych na kaucje

19 listopada 2018 | Ekonomia
Polska ma wciąż duży problem z odzyskiwaniem Surowców wtórnych z odpadów
źródło: Rzeczpospolita
Polska ma wciąż duży problem z odzyskiwaniem Surowców wtórnych z odpadów

handel | Bruksela chce rozwiązać problem opakowań po napojach zwrotnymi kaucjami. W Polsce nikt nie chce opłacić budowy systemu ich zbiórki za 20 mld zł. piotr mazurkiewicz

 

Komisja Europejska już 28 maja 2018 r. zaprezentowała projekt dyrektywy w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Celem jest doprowadzenie już w 2025 r. do poziomu zbiórki takich opakowań w 90 proc.

Drogi system

– Teoretycznie projektowana dyrektywa nie narzuca sposobu osiągnięcia tego celu, wymieniając jedynie jako przykłady system zwrotu kaucji lub ustanowienie tego celu w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producenta – wyjaśnia Ministerstwo Środowiska. – Jednak w naszej ocenie system zwrotu kaucji jako jedyny może zapewnić osiągnięcie tak wysokiego poziomu, dlatego odczytujemy to jako próbę narzucenia określonego rozwiązania państwom członkowskim – dodaje.

Polska jest temu pomysłowi przeciwna, ale jak już pisaliśmy większość państw unijnych jednak takie rozwiązanie popiera. W takim scenariuszu ideałem jest system niemiecki z siecią automatów w sklepach, w których można oddać butelki czy puszki i dostać zwrot kaucji.

Jednak takie rozwiązanie jest bardzo kosztowne. Jak wynika z opracowania Deloitte Advisory na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, wdrożenie w Polsce podobnego do niemieckiego, w całości opartego na automatach w sklepach systemu, w pięć lat kosztowałoby ok. 24 mld zł. Z kolei...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11209

Wydanie: 11209

Spis treści
Zamów abonament