Będzie szybciej, tylko czy na pewno rzetelniej
Procesy | Ograniczenie prawa do obrony Minister sprawiedliwości przedstawił projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego, obejmujący zmiany niemal stu przepisów. Mają usprawnić postępowanie karne, wyeliminowć dostrzeżone usterki i błędy legislacyjne oraz dostosować regulacje karnoprocesowe do współczesnych wyzwań technologicznych. Cele te trudno kwestionować, wiele wątpliwości budzą jednak rozwiązania, które mają służyć ich osiągnięciu.
Do najbardziej kontrowersyjnych należą propozycje zmian w postępowaniu dowodowym. Projektodawca proponuje wprowadzenie m.in. prekluzji dowodowej, przewidując oddalenie wniosku dowodowego, jeśli będzie złożony po terminie zakreślonym przez organ procesowy, o którym strona zostanie powiadomiona. Związanie oskarżonego i obrońców terminem postawi pod znakiem zapytania możliwość prowadzenia określonej strategii obrończej i podporządkowania jej swojej aktywności dowodowej przed sądem pierwszej instancji.
Dowód ujawni się później
Nie do pogodzenia ze standardami prawa do obrony jest brak zastrzeżenia wykluczającego oddalenie wniosku dowodowego, jeżeli dopiero po upływie terminu zakreślonego przez organ procesowy oskarżony lub obrońca dowiedzieli się o istnieniu dowodu lub potrzeba złożenia wniosku dowodowego ujawniła się w rezultacie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta