Smogu z Polski ciągle nie daje się przegonić
Walka z zanieczyszczeniem powietrza jest mało skuteczna. Nadal niewiele osób wymienia piece.
Uchwały antysmogowe ma już dziewięć województw, ale głównie na papierze. Działa tylko w Krakowie. Tymczasem jakość powietrza w Polsce jest fatalna. Jesteśmy od lat w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.
Ślimacze tempo
Uchwały antysmogowe posiadają województwa: małopolskie, śląskie, opolskie, mazowieckie, dolnośląskie, łódzkie, wielkopolskie, podkarpackie oraz lubuskie. Mają je też Kraków i Wrocław. Dokumenty te określają m.in. zasady wymiany przestarzałych kotłów grzewczych na nowe. Przewidują także, czym i kiedy wolno palić w piecach na danym terenie.
– Problem polega na tym, że wszystkie uchwały antysmogowe, z wyjątkiem tej dotyczącej Krakowa, pozwalają palić w piecach paliwami stałymi, jak węgiel i drewno. Tymczasem to one są główną przyczyną smogu w okresie jesienno-zimowym. Są więc nieskuteczne – wyjaśnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta