Fotele prezesów znów mniej stabilne
Co szósty z szefów giełdowych firm pożegnał się w 2018 r. ze stanowiskiem. Najczęściej nie z własnej woli, zwłaszcza gdy zarządzał państwową spółką.
Niedawne burzliwe obrady rady nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej z udziałem związkowców protestujących przeciw odwołaniu prezesa Daniela Ozona wskazują, że także w 2019 r. spółki kontrolowane przez Skarb Państwa mogą podwyższać statystykę zmian na czele giełdowych firm. W minionym roku wpływały na nią PKN Orlen, KGHM, Energa, Alior Bank i ZA Puławy. Są wśród 60 spółek notowanych na warszawskiej giełdzie, w których doszło w 2018 r. do zmiany prezesa.
W rezultacie, jak wynika z naszej analizy, wskaźnik rotacji szefów giełdowych spółek wzrósł w minionym roku do 17 proc., przy czym niektóre firmy przeszły dwie, a czasem i trzy zmiany na czele zarządów (nie licząc menedżerów pełniących obowiązki prezesa). To oznacza, że fotele prezesów na GPW były w minionym roku mniej stabilne niż w 2017 r., gdy 13,6 proc. – czyli co siódmy z menedżerów na czele giełdowych – zmieniło stanowisko.
Krótki staż prezesa
Podobnie jak w dwóch poprzednich latach, również w zeszłym roku wskaźnik rotacji podwyższały notowane na GPW spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. To ich udziałem były najgłośniejsze wymiany giełdowych prezesów, niekiedy nagłe – jak np. w PKN Orlen, Lotosie czy w KGHM. Spółki z udziałem Skarbu Państwa przyczyniły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta