Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Proszę opuścić mieszkanie

15 stycznia 2019 | Rzecz o prawie | Sylwia Spurek

W obronie praw | Po pierwsze: bezpieczeństwo

Projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zamieszczony na stronie RCL ostatniego dnia 2018 r. wzbudził duże kontrowersje. Tak duże, że premier zadeklarował na Twitterze cofnięcie projektu do wnioskodawczyni – minister Elżbiety Rafalskiej, a ze stanowiska podsekretarza stanu odwołano wiceminister Elżbietę Bojanowską. Można mieć wątpliwości, czy rządowy proces legislacyjny został w „trybie" tweeta premiera przerwany. Pewne jest, że projekt osłabiał ochronę ofiar i powielał szkodliwe stereotypy przemocy w rodzinie. Ważne jest także, czego w nim zabrakło.

Odizolować od sprawcy

Projekt zamiast uszczelniać system przeciwdziałania przemocy w rodzinie, uszczelniał go, ale przed ofiarami. A system wymaga poważnej reformy. Od lat rekomendacje zmian przedstawia Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Dotyczą one praktycznie każdego aspektu systemu, od profilaktyki i edukacji przez wsparcie i pomoc dla ofiar aż do działań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11255

Wydanie: 11255

Spis treści
Zamów abonament